Category Archives: Artyści dla FOPT

Artyści dla FOPT Działania Fundacji Wystawy

Granica – Mózg Performance Jan Kubicki , występ zespołu SEKS

Video Published by:

Chromosomy sztuki  c.d.

Projekt finansowany z środków MKiDzN w programie KULTURA DOSTĘPNA 2018

 

Artyści dla FOPT Działania Fundacji Wystawy

Pokaz tworzenia monotypii pani Katarzyny Orthwen

Published by:

« 1 z 14 »
Aktualności Artyści dla FOPT Działania Fundacji Wystawy

Chromosomy sztuki – Granica _ Jan Kubicki

Published by:

W ramach projektu pod wspólnym tytułem: Chromosomy Sztuki przedstawiamy kolejnego współczesnego artystę Tym razem zapraszamy na wystawę i cykl performance rzeźbiarza Jana Kubickiego pod wspólnym tytułem Granica.
Autor odpowiada na pytania o kres/ granicę możliwości fizycznych lub psychicznych człowieka. Czym jest granica psychologiczna, moralna jaką stawiamy sobie w życiu. w Co przekłada się na granice jakie stawiamy sobie przed sobą, przed innymi względem siebie w różnych mechanizmach działania. Codzienność umyka – autor chcę zwrócić uwagę na te proste schematy wyborów granic. Wraz z uczestnikami poszczególnych performance-ów pokazuje to ciągłą próbę koncentracji uwagi na ich przeżyciach, wyobrażeniach oraz procesie odczuwania. Osobowość osób biorących udział w zdarzeniu rozpatruje z różnych stron, obserwując ich zachowanie w powiązaniu z sytuacją społeczną i obyczajową. To w jaki sposób rozwinie się sytuacja jest zależna od granic jakie każdy z nas ma w sobie. Nabytych poprzez proces wychowawczy lub w bardziej lub mniej świadomy sposób.
Wybór przestrzeni w której to zdarzenie będzie się odbywało, czas , chwila zatrzymania i wspólny stół będą pretekstem do działania i rozmowy. Gra planszowa stanie się zachętą do gry przy wspólnym stole i rozmowy. Widzowie to ludzie którzy albo nie mają odwagi mówić w miejscu publicznym o swoich rozterkach i z granicami albo dla nich jest za późno by przystąpić do gry . Autor zamknie graczy w sześcianie .
Pierwszej bryle określającej ograniczoną przestrzeń. Kolejne bryły -zdarzenia powstaną w trakcie kolejnych performance-ów autora. W ten sposób wystawa zapełniać się będzie obiektami . Zapraszamy na badanie , wraz z autorem, poszczególnych obiektów – granic psychofizycznych i odpowiedź na pytanie: Gdzie jest GRANICA o ile jest !!!!!!.

Najważniejsza pozostanie jednak przestrzeń wypełniona mózgiem, wrażeniami, ruchem, kolorem , wszystkimi tymi bodźcami które wychwytuje, i przetwarza nasza głowa.

Zapraszamy na żywą wystawę i  performance w ramach Sztuka w działaniu :

 1. Gra, maski, sztuka, Mózg- 22 grudnia
 2. Mózg – pokaz multimedialny i koncert

działania  rozpoczynamy o godz. 18.00

Artyści dla FOPT Działania Fundacji FOPT Archiwum

ZOFIA I JAN KUBICCY

Published by:

Pomysłodawcy i założyciele Fundacji Otwarta Pracownia Twórcza. Z Fundacją złączeni od początku jej powstania. Twórcy,  pedagodzy, animatorzy kultury, kuratorzy wystaw.


A PRZEDE WSZYSTKIM RZEŹBIARZE


Zofia Kubicka

Absolwentka  Akademii  Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby, Pedagogiki na PWSZ w Ciechanowie , Doradztwa Zawodowego  w WSNS w Lublinie.

Jej prace znajdują się przeważnie w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą – Hiszpania, Stany Zjednoczone, Włochy, Anglia.

Niejednokrotnie łączy techniki aby uzyskać efekt obrazu w rzeźbie. Nie rzeźbi dzieł realistycznych lecz ich złudzenie tak dobre, iż odbiorcy jej prac odnoszą wrażenie obcowania z energią istnienia.

Tworzy figuratywne rzeźby ogrodowe, portrety i małe formy rzeźbiarskie.

Portfolio


Jan Kubicki – Prezes FOPT

Dyplom ASP w Warszawie Wydział Rzeźby w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego 

Autor wielu akcji artystycznych ukierunkowanych na współczesną wizję człowieka. Artysta realizuję projekty rzeźbiarskie i artystyczne w różnych przestrzeniach publicznych. Jego prace wychodzą poza granice tradycyjnie rozumianej formy rzeźbiarskiej. W swoich działaniach łączy różne formy sztuki często angażując widza we własną przestrzeń twórczą. Społeczny aspekt wypowiedzi artystycznej jest głównym narzędziem którym posługuję się artysta opisując  otaczające go wyzwania plastyczne. Członek ZPAP.

Portfolio


Aktualności Artyści dla FOPT Działania Fundacji Wystawy Wywiady i eseje

Chromosomy sztuki STEFAN SŁAWIŃSKI ( 1948 – 2011) dzieła- wystawa

Published by:

 

 

Stefan Sławiński ( 1948 – 2011) – dzieła

Wielokrotnie rozmawialiśmy o Stefanie. W mieszkaniu na Pradze, gdzie , wysokie na 4 m ściany, całe były pokryte jego pracami. Za każdym razem robiły na nas piorunujące wrażenie. Materie pokryte drapieżnymi rysunkami aktów, grafiki o niepowtarzalnej fakturze kreski, papieru czerpanego i drapieżne malarstwo nasycone kontrastami. Rozmawialiśmy z Anią, żoną artysty, średniego wzrostu,sympatyczną blondynką, której wizerunek sam twórca zwielokrotniał w pierwotnym, drapieżnym wymiarze. Dla Ani, obrazy męża , zawsze kryły w sobie siłę i magiczną wiedzę: „ Im dłużej były one w pobliżu, tym trudniej było się z nimi rozstać. Za każdym razem patrzyłam na nie jak, jak pierwszy raz, z czasem dostrzegało się w nich drugie dno.”

Dzieła Stefana Sławińskiego niepokoją, zastanawiają, drażnią i fascynują.

Aby zrozumieć genialność i moc twórczości Sławińskiego, najlepiej spotkać się z jego pracami bezpośrednio, osobiście zobaczyć płótna żyjące impulsami nakładanych kresek, które wypełniają, zarówno kanwę jak i treść dzieła.

Artysta swoje prace „ malował” piórkiem. Od lat rozwijał tę własną i niepowtarzalną technikę budowania obrazów z pogranicza grafiki i malarstwa. Całymi godzinami przesiadywał zgarbiony nad płótnem czy dużym arkuszem papieru żmudnie nakładając kreskę za kreską , tworząc z jednej strony misterna siatkę, a z drugiej nieregularne i skłębione formy organiczne. Kochał piórko i kreskę. Był wirtuozem rysunku na płótnie, był jedynym artystą , który miał umiejętność rysowania na luźnym płótnie zwykłym piórkiem maczanym w tuszu.

Widział swoje dzieło zanim jeszcze powstało, w wizji, w przemyśleniach i przeczuciach, w głowie.

Po skończeniu pracy , rozkładał płótno i z satysfakcją oznajmiał „KONIEC”. Najchętniej używał sepii, szarości i czerni. Kiedy w jego pracach pojawiał się kolor, był on zawsze agresywny i krzyczący.

Niepowtarzalną wrażliwość i ogromny talent przejął w genach Przecież sam Tadeusz Makowski był jego ciotecznym dziadkiem. Ten chromosom sztuki naznaczył Stefana Sławińskiego na całe życie.

Swoje najważniejsze dzieła tworzył na warszawskiej Pradze. Wydawało się nam, że zawsze będzie tworzył w swojej pracowni, w „Maglu” przy ulicy Brzeskiej. Jednak , po latach, Ania uświadomiła nas, jak przez całe twórcze życie Stefana fascynował czas i ślad jaki zostawiał wraz ze swoim przemijaniem. Temu zagadnieniu poświęcił ostatnie lata swojej twórczości.

Na jednej z ostatnich prac artysta narysował swój ucięty dowód osobisty, przełamane okulary , data jego urodzenia i rok w którym zdecydował się od nas odejść. Tę prace przygotował na początku 2011 roku. Latem 2011 roku , w swojej pracowni „ Magiel” przy ul. Brzeskiej w Warszawie, malarz i grafik Stefan Sławiński podjął decyzję o odejściu w inny, lepszy świat, pozostawiając dzieła i krzyczącą ciszę.

Wystawa grafik i malarstwa Stefana Sławińskiego otwiera cykl wystaw pod wspólnym tytułem „ Chromosomy sztuki”

Zofia i Jan Kubiccy.

Miejsce : Centrum Kreatywności, ul. Targowa 56

Czas Trwania wystawy 24 czerwca – 9 lipca 2018r

Otwarcie wystawy 24 czerwca 2018 godz. 16.30

Artyści dla FOPT

Zapowiedzi przyjacielskie – Dwa lata na warszawskiej Pradze

Published by:

Po przyjacielsku zapraszamy na Drugie urodziny galerii Fochy i Fanaberie przy ul. Ząbkowskiej 3.

Z tej okazji wystąpi zespół SEKS. Młodzi muzycy z głowami w chmurach i z niewyobrażalną wyobraźnią.

W atmosferze undergroundu i fanaberii będzie można skosztować napoju wszelakiego, podziwiać dzieła sztuki i słuchać muzyki.

A po ” Seksie ” ciąg dalszy rozpusty duchowej czyli wolny i bez cenzury jam session w wykonaniu warszawskich pasjonatów klubowych.

ZAPRASZAMY.

 

Artyści dla FOPT

Marcin Rząsa

Gallery Published by:

Marcin Rząsa

Polski artysta rzeźbiarz, syn Antoniego Rząsy. W latach 1980 – 1985 uczył się w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studia  w 1985 roku w ASP w Krakowie oraz w warszawskiej ASP w pracowni prof. Jana Kucza. Dyplom w pracowni  prof. Grzegorza Kowalskiego  w 1991 roku. W latach 1994 – 1995 studiował w Bratysławie w VSVU w pracowni J. Jankovica.

Prace pokazywał m.in w Instytutach Polskich: w Berlinie, Bratysławie i Rzymie,Zutphen (Holandia), Rosenheim (Niemcy)Jest autorem statuetek przyznawanych autorom filmów na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.

 

Artyści dla FOPT

Miro Csolle

Gallery Published by:

Miro Csölle studiował na warszawskiej ASP (w latach 1988-1993), jest jednak  przybyszem z zewnątrz.Miro Csölle, Słowak o węgierskim nazwisku mieszkający wiele lat w Warszawie, od pewnego czasu stara się pokazać w tym mieście pewną prostą a ciekawą lingwistyczną sprawę. Wykonał spory transparent z napisem „Fürchtet Euch Nicht!”. Prawie każdy w Warszawie domyśli się, że tekst jest po niemiecku, ale nie tak wiele osób rozpozna, że zawiera słynne przesłanie Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Miro dostrzegł, że akurat ta zmiana języka może ujawnić znaczące zawirowania emocji.( fragmenty artykułu Grzegorza Borkowskiego)

Artyści dla FOPT

Józef Nowak

Published by:

Józef Nowak, bo o nim mowa, urodził się w Jordanowie w 1962 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Współpracuje ze Sculpture Network. Do Polski przyjeżdża bardzo często. Pytany o artystyczne credo, mówi, że interesuje go człowiek. – Lubię obserwować ludzi. Każdy z nas jest inny, od urodzenia aż do śmierci wyśpiewujemy swoją niepowtarzalną melodię, którą ja próbuję wyrzeźbić w drewnie. Moje rzeźby figuratywne są naturalnej wielkości.

 

 

 

 • Luty 2019
  P W Ś C P S N
  « Sty    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728