Chromosomy Sztuki

Spread the love

Projekt współfinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu KULTURA DOSTĘPNA.

Chromosom to jedno z tych pojęć, które każdy kojarzy, ale już nie rozumie. Rozpoczniemy więc od krótkiej definicji – Chromosom znajduje się w jądrze komórkowym, i jest to pewna forma, struktura, w której zapisane są geny, a więc wszystko to co dziedziczymy, cechy wrodzone tak dla jednostki, jak i dla całego gatunku. Chromosom jest więc cząstką zawierającą w sobie historię całego naszego życia, naszych przodków, ślad po wszystkim, co kiedykolwiek nas spotkało. Podczas spotkania, te małe cząstki nas samych, krzyżują się wzajemnie, mieszają się, tworząc nowy organizm, zawierający w sobie całe życie swoich poprzedników.

Jak to się ma do sztuki?

„Chromosomy sztuki”, to cykl wystaw upamiętniających dekadę pracy twórczej, artystów związanych z warszawską „Fundacją Otwartą Pracownią Twórczą”: Zofia i Jan Kubiccy, Miro Csello, Stefan Sławiński, Stefan Kłosiewicz, Magda Hajnosz- to tylko niektórzy ze znanych twórców, którzy przez dziesięć lat wspólnej pracy zmienili artystyczne życie Pragi. Rzeźbiarze, malarze, graficy, pisarze, tak bardzo różni od siebie, indywidualni, połączeni zostali przez „gen tworzenia” . Tak jak chromosomy, wymieniając się przemyśleniami i wpływając na swoje życie, artyści stworzyli zupełnie nowy organizm, niosący w sobie jednak cząstkę każdego z nich. Sztuka jest dzieckiem, zrodzonym z miłości wielu odrębnych istot, z ich wzajemnego przenikania, żyjącym własnym losem, w pewien sposób niezależnym od swoich „rodziców”. Tak jak w przypadku ludzi, poniesie dalej świadectwo o tym wspólnym czasie i o życiach, z których istnień się zrodziła. Cykl wystaw otworzy memoriał Stefana Sławińskiego, genialnego, wrażliwego człowieka, który opuścił już nasz świat, aby tworzyć w sferach niedostępnych dla nas, ludzi ograniczonych przez cielesność. Prace Stefana stanowią jednak pozostały po nim ślad, cząstkę nieśmiertelności, tak jak gen przekazany następnym pokoleniom. Nasza kultura składa się z małych śladów pozostawionych przez wielkich twórców, myślicieli często przewyższających swój czas o całe stulecia, płomiennych uniesień zaklętych w obrazy, czy rzeźby żarzące się pasją swojego twórcy.

Właśnie te rzeczy stanowią „Chromosomy sztuki”, żywe w wiecznym tańcu, zawieszone między tym, co było, a tym, co dopiero się z nich zrodzi. Dzieło jest łącznikiem pomiędzy przeszłością a przyszłością, a my możemy być wdzięczni za to, że dane nam jest istnieć w tym wspaniałym momencie „pomiędzy” i wirować w kosmicznym tańcu sfer, razem z duchami wszystkich tych, co odeszli przed nami, z miłością spoglądając w dal, na wschodzącą zorzę następnych lat.

Serdecznie zapraszamy na cykl wystaw „Chromosomy sztuki”, organizowany od czerwca, do grudnia 2018 roku. Pierwsza wystawa- memoriał Stefana Sławińskiego odbędzie się już 24 czerwca w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56, 24 czerwca 2018 roku.

Polecam i zapraszam: Sara Margo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *